Info

Maalesef ana sayfa pek çok Türkçe karakter gösteremiyor ve hata mesajları görünüyor. Bu nedenle, burada sadece Türkçe kayıt metnidir ve kayıt seçeneği yoktur. Lütfen kayıt için bilgilerinizi vernetzung-bildungsarbeit@riseup.net adresine gönderin. Türkçe versiyonu için kötü çözüm için özür dilerim.


İktidar Yapıları


1. Bonn Alte Halk Eğitim Merkezi‘ndeki (VHS) Serbest eğitim çalışanlarının ülke çapındaki network toplantısı


Son kayıt tarihi 30.09.2020!


Projenin İçeriği


23.10. – 25.10.2020 tarihleri arasında,  serbest eğitim çalışanlarının ülke çapındaki ilk yıllık toplantısı Bonn Alte Halk Eğitim Merkezinde yapılacaktır. Serbest meslek çalışanları olarak çalışma koşullarımızın yanı sıra tahakkümü, otoriteyi ve ırkçılığı eleştiren, özgürleştirici ve dönüştürücü bir eğitim-öğretim sistemi çalışmalarının ihtiyaç duyduğu koşullar hakkında sizlerle fikir alışverişinde bulunmak ve stratejik olarak nasıl bir lobi oluşturabileceğimiz hususunda birlikte düşünmek, hareket etmek için güçlerimizi birleştirmek istiyoruz.


Bu üç ana konu çerçevesinde taleplerinizi ve düşüncelerinizi dile getirebileceğiniz bir Open Space (Açık-Alan) etkinlikleri organize ediyoruz. Open Space, belirlenmiş konularla ilgili olmak üzere iki sunum ile sınırlandırılmıştır.


Open Space Nedir? Gündem sabit olmayıp, buna karşılık sınırları belirlenmiş bir yapı ve bir moderasyon ekibi vardır. Etkinliğin başında, herkes birlikte günün konularını geliştirilir. Bütün katılımcılar taleplerini, düşüncelerini dile getirme fırsatına sahiptirler. Sizin için önemli olan ve üzerinde çalışmak istediğiniz bir şey. Bütün katılımcılar katılmak istedikleri yere kayıt yaparlar. Katılımcılar boyutları, kompozisyonu, prosedürü ve süresi kendileri tarafından belirlenen küçük gruplar halinde çalışırlar.


Bu network toplantısını başlatma hususunda kendini sorumlu hisseden altı kişiden oluşan küçük bir organizasyon ekibiyiz. Finansman için bir çok talepte bulunduk ve hala taleplerimize karşılık geribildirimler beklemekteyiz, sonrasında yeri geldiğinde bununla ilgili olarak konuşabiliriz. Oluşturduğumuz alanı ve çerçeveyi, sizler konularınızla doldurabilirsiniz. Her şey sivil toplum organizasyonu ile yaşar!


Sivil Toplum organizasyonu aşağıdaki hususları içermektedir:

 • Open Space (Açık-Alan) için konular gündeme getirmek
 • İhtiyaç duyulması halinde, fısıltı çeviri[1] sorumluluğunu üstlenmek
 • Takım bilinci
 • Çocuk bakımı
 • Yapım ve Yıkım
 • Kumanya hazırlamak
 • Müteakip yıllık toplantıların planlanması ve başlatılması
 • Temsili bir çıkar grubu yapılandırmak
 • ve daha fazlası       


Program

Cuma, 23.10.2020

Cumartesi, 24.10.2020

Pazar, 25.10.2020


8:00-9:00 Kahvaltı

8:00-9:00 Kahvaltı

16:00 Varış


17:00-18:00 Etkinliğe Giriş

9:00-11:00 Giriş - Open Space


1. Oturum: 11:00-12:30

2. Oturum: 12:30-14:00

3. Oturum: 14:00-15:30

4. Oturum: 15:30-18:00

Kapanış:    18:00-18:30


Open Space ile paralel öğün atıştırması

9:00-10:00 Impuls Sunum

„Temsili çıkar grubu nasıl başarılı olabilir?“


10:00-14:00 Genel Kurul Toplantısı

18:00 Akşam Yemeği

18:30-20:00 Akşam Yemeği


19:00-21:00 Giriş içeriği

Impuls/ Takdim

„İktidar açısından eğitim çalışmalarının çevre ve çalışma koşulları “

20:00 Pub GecesiBuna paralel olarak:

 • Daha güvenli alanlar için sivil toplum organizasyon odaları (FLINT* / BIPoC* / ihtiyaç duyulması halinde diğerleri)
 • Farkındalık yapısı
 • Sivil toplum organizasyonu çocuk bakımı
 • İbadet ve meditasyon odaları
 • Sessiz – sakin yerler


Farkındalık Yapısı ve Daha Güvenli Alanlar

Farkındalık konseptimiz ile etkinliğin herkes için çok iyi bir deneyim olmasını ve herkesin kendini mümkün olduğunca rahat hissetmesini istiyoruz. (Cis- / Hetero-) cinsiyetçilik, ırkçılık, ableizm, anti-Semitizm, klasisizm ve diğer herhangi bir ayrımcılık türünün organizasyonda yeri yoktur!

Network toplantısı, farklı yaşam yönelimleri, deneyimleri ve hikayeleri olan, farklı sosyal ayrıcalıkları ve yoksunlukları deneyimlemiş insanların bir araya geldiği bir yer olmalıdır. Bu, hem kendi sosyal konumumuzun farkında olmamız ve hem de başkalarının konumlandırılmasına karşı da açık ve dürüst olmamız açısından bizim için önemlidir. Bunu sağlamak için, bir mobil farkındalık ekibi sahada olacak, sivil toplum organizasyonunun daha güvenli alanlar için mevcut odaları kullanıma müsait olacak, kayıt esnasında yapısal ayrımcılık dikkate alınacak, bütün cinsiyetler ve FLINT ve erişilebilir tuvaletler olacak.

Birlikte mekan, lisan ve diğer tüm engelleri aşmak, eşit erişim ile ilgili ihtiyaçlarımıza dikkat etmek ve birbirimizi desteklemek istiyoruz.


Mekanın Konumu

Alte Halk Eğitim Merkezi (VHS, https://www.alte-vhs.de/ ), sivil toplum organizasyonu açık kültür merkezidir ve Bonn'un merkezinde olup kolayca erişilebilir. Zemin kat ile birlikte başka bir bina erişime müsaittir (https://www.alte-vhs.de/infos-zur-barrierefreiheit/ . Yan binada kullanıma müsait bir tuvalet daha bulunmaktadır). Etkinlik Organizasyon için daha büyük ve daha küçük alanlar ve aynı zamanda çocuklar için de odalar ayarlanmıştır. Diğer odalar kültür merkezine gelen diğer ziyaretçiler tarafından kullanılmaktadır.


Corona

Aktüel Corona yönetmelikleri dikkate alınacak ve Alte Halk Eğitim Merkezi hijyen konseptine bağlı kalınacaktır ( https://www.alte-vhs.de/die-alte-vhs/hygienekozept/ ). Ekim ayı başında etkinliğin gerçekleştirilememesi durumunda, uygun bir dijital formata geçeceğiz ve 2021‘de sizlerle yine aynı mekanda daha büyük bir toplantı planlayacağız.


Katılımcılar

Ad

Soyad

Adres

E-Mail

30.09.2020 kayıt için son başvuru tarihidir. Sonrasında da başvuru yapılabilir, ancak sınırlı sayıda kayıt alınacağından dolayı kabul için garanti veremiyoruz. Mevcut Corona koşullarında, her biri 20 kişilik olan en büyük iki salonu kullanabiliriz, böylece toplamda maksimum 40 katılımcıyla iki genel toplantıda eş zamanlı olarak çalışabiliriz.

Farklı sosyal konumlara sahip kişilerin katılımını sağlamak ve sosyal yapısı içerisinde dezavantajlı olanlara öncelik vermek istiyoruz. Ayrıca, kesişen, örtüşen sosyal farklılıkları ve çoklu ayrımcılığı hesaba katıyor ve seçimde bunu dikkate alıyoruz.

Bunu göz önünde bulundurarak, kayıt yaparken pozisyonunuzu açıkça belirtebilirsiniz.


Aşağıda belirtilen yapısal ayrımcılığa maruz kalıyorum:

 • Irkçılık
 • Antisemitizm
 • Siyahi Ayrımcılık
 • Müslüman Karşıtı Ayrımcılık
 • Roman Karşıtı Ayrımcılık
 • Cinsiyetçi Ayrımcılık
 • -Cis- ya da Heteroseksist Ayrımcılık
 • Sınıfsal Ayrımcılık
 • Ableizm
 • Yaşlı Ayrımcılığı


Katılım Günleri

Network toplantıları, katılımcıların ortak taleplerine ve fikirlerine dayandığından ve büyük ölçüde Open Space formatında (yani etkileşimli ve katılımcı!) gerçekleşeceğinden dolayı, sizlerin etkinliğin başından sonuna kadar toplantılara katılımı önem taşımaktadır. Bunun her zaman, herkes için mümkün olmadığını biliyoruz, fakat bu etkinliklerden dolayı, sizler burada birşeyler paylaşma, duyurma imkanına sahipsiniz.


Aşağıda belirttiğim günlerde network toplantılarına katılacağım:

 • 23.10.20 (varış 16:00, program 17:00)
 • 24.10.20 (kahvaltı 08:00, program 09:00)
 • 25.10.20 (kahvaltı 08:00, program 09: 00, Bölümlenme 14: 00, ayrılış 15:00)


Aşağıdaki konuları Open Space gündemine getirmek istiyorum:Aşağıdaki belirtilen odalara ihtiyaç duymaktayım:

 • Çocuk bakım odası, alt değiştirme masası ile
 • Daha güvenli oda, Güçlendirme/ Motivasyon odası (örneğin: BIPoC, FLINT, LGBTIQA*, Rahatlama odası) ve diğer ________________
 • Sessiz-Sakin oda (dinlenme, meditasyon odası ...)
 • İbadet odası
 • Bir güvenli oda/ güçlendirme odası tasarlamaya, düzenlemeye yardım edebilirim (örneğin: materyaller, dekoratif süslemeler, kitaplar… vb. getirilebilir),

ve diğer ________________

 • Çocuk bakımı ile ilgili olarak yardı edebilirim.


Bariyerleri yıkma / Ulaşımı kolaylaştırma


Bir bütün olarak network toplantısı ve mekan ile ilgili gereksinimlerim (örneğin: tekerlekli sandalyeler, akustik, görsellik, cinsiyet ayrımı gözetilmediği veya FLINT* tuvaletlere erişilebilirlik …) aşağıdaki gibidir:Takım bilinci / İlgili kişi


Takım bilinci için hangi konular ve sosyal pozisyon önemlidir:- Awareness-Team‘ın bir parçası olarak kendimi takdim edebilirim

- Aşağıdaki sosyal pozisyonlara ve tecrübelere sahibim:Lisan Gereksinimi

Etkinliğin konuşma dili Almanca olarak yönetilecektir. Bazı eğitim çalışanlarının anadillerinin Almanca olmadığını, bazılarının da Alman işaret dili ile iletişim kurduklarını biliyoruz. Tüm lisanlar memnuniyetle karşılanır ve çok dillilik için alan açarak ve grup içinden çevirileri organize ederek (fısıltı) tercüme ile anlaşmanın yollarını birlikte bulacağız.

Kayıt işlemi yedi dilde yapılabilmektedir: Almanca, İngilizce, Fransızca, Arapça, Türkçe, İspanyolca ve Portekizce.

Organizasyon ekibi belirtilen bütün bu yabancı dillerin hepsine hakim değildir, bu sebepten dolayı bilgilendirme postaları (e-mail) yalnızca Almanca, İngilizce ve Fransızca olacaktır. Buna ek olarak, bireysel soruları, talepleri İspanyolca ve İtalyanca olarak yanıtlayabiliriz.


Almanca tercümeye ihtiyacım var + ______________

Belirttiğim dilleri konuşuyorum: ______________

Belirttiğim dilleri anlıyorum: ______________

Network toplantısında ______________ dilinden Almanca'ya bir süreliğine tercüme hususunda yardımcı olabilirim.


Çocuk Bakımı

 • Etkinlikte çocuk bakımına ihtiyacım var.

Çocuk/ların sayısı: __________________

Çocuk/ların yaşı: __________________

Bu süre zarfında çocuk bakımı ile ilgili olarak yardımcı olabileceğimi bildiririm.


 • Uyumak için bir yere ihtiyacım var
 • Uyumak için bir yer önerebilirim
 • Uyumak için bir yere ihtiyacım yok
 • Uyuma yeri için talepler (özel ihtiyaşlar, erişilebilirlik): __________________

Kayıt döneminden sonra, Uyku yerlerinin koordinasyonu için bir link gönderilecektir.


Yiyecek / İçecek

Kahvaltı ve öğle yemeğini birlikte hazırlıyoruz

Akşamları bağışa bağlı olarak herkes için sıcak vegan yemekler var.

Herhangi bir intoleransınız / alerjiniz varsa, bunu burada belirtebilirsiniz.

__________________


Varış

Alte Halk Eğitim Merkezi, Bonn şehri içinde oldukça merkezi bir konumda yer almaktadır ve ana tren istasyonuna 8 dakika uzaklıktadır. Bir sonraki durak 270 m uzaklıktadır. Maalesef, seyahat masrafları için fonumuz yok ve bir grup olarak ortak bir çözümü nasıl bulabileceğimizi genel oturumda tartışmak istiyoruz (örneğin: solo- yazar kasa). Seyahat masraflarını karşılamakta güçlük çekiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin! Bunu için bir çözüm yolu bulacağız.

Son kayıt tarihinden sonra, araba paylaşma ve birlikte yolculuk yapma imkanını kendi aranızda organize edebilmeniz için bir Padlink gönderilecektir.
[1] Konuşmacının konuşmalarını kısık bir ses tonu ile bir kişi ya da küçük bir gruba tercüme etmek.